کارشکنی آمریکا ازبرای مقابله با ارسال پلاستیک به کشورهای فقیر

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از تک تایمز، زباله های پلاستیکی یکی از عوامل اصلی آلودگی درون کشورهای کمتر توسعه یافته به حساب می آیند و از همین رو ۱۸۷ کشور جهان ازبرای عدم ارسال پلاستیک به کشورهای کمتر توسعه یافته به توافق رسیده اند.

 بعضی کشورهای جهان مانند آمریکا حجم زیادی از پلاستیک های مازاد خود را به کشورهای درون حال توسعه و کمتر توسعه یافته صادر می کنند. این کار گاهی توسط قسمت خصوصی این کشور و بدون اطلاع دولت هم انجام می شود.

چین از مدتی قبل از پذیرش زباله های پلاستیکی صادراتی آمریکا امتناع کرد و از همین رو آمریکا این زباله ها را به نقاط روستایی کشورهایی مانند اندونزی، مالزی و تایلند صادر کرده و سبب آلودگی شدید محیط زیست شده هست.

                             

با توجه به تهدید این زباله ها ازبرای کشاورزی و سلامت مردم جهان، سازمان ملل عنوان کرده که ۱۸۷ کشور عضو این سازمان با محدودکردن ارسال پلاستیک های غیرقابل بازیافت به کشورهای درون حال توسعه و کمتر توسعه یافته موافقت کرده اند. بر همین اساس چنین کاری تنها با موافقت دولت کشور پذیرنده پلاستیک ممکن هست.

نکته جالب عدم همراهی آمریکا با این طرح هست. به نظر می رسد این کشور کماکان قصد دارد به صادرات پلاستیک های آلوده کننده محیط زیست ادامه دهد و به عنوان بزرگترین صادرکننده این ماده آلوده کننده محیط زیست سابقه تاریکی از خود بر جای بگذارد.

سازمان ملل از اینکه کشورهای جهان سرانجام بر سر ضرورت و اهمیت آلودگی های ناشی از استفاده کردن از پلاستیک به توافق رسیده اند، اظهار خرسندی کرده هست. این مصوبه قرار هست ظرف یک سال آینده عملیاتی شود.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *